Nowoczesna pracownia komputerowa dla szkół

Wyposażenie szkolnych pracowni informatycznych

Zbuduj nowoczesną salę komputerową w swojej szkole!

Pracownia komputerowa w szkole zwykle kojarzy nam się z salą w której znajduje się kilka lub kilkanaście komputerów stacjonarnych lub laptopów. Stacje te pracują często w oparciu o skomplikowaną domenę Active Directory, utrudniającą szybkie i efektywne zarządzanie. Z uwagi na wiek istniejących pracowni komputerowych oraz ich nieprawidłową obsługę/konserwacje, większość z nich nie pracuje już pod kontrolą domeny lub zgodnie z założeniami pracowni, co jeszcze bardziej utrudnia przeprowadzanie zajęć informatycznych.

Coraz popularniejszym w salach informatycznych staje się rozwiązanie, w którym uczeń nie posiada własnego komputera, a stanowisko wyposażone jest tylko monitor, klawiatura oraz mysz. Jednostkę centralną komputera zastępuje się terminalem komputerowym, czyli niewielkim urządzeniem, dzięki któremu możemy współdzielić zasoby naszego serwera.

Zastosowanie takiego rozwiązania maksymalnie ułatwia obsługę pracowni komputerowej w szkole. Nauczyciel prowadzący zajęcia nie musi tracić czasu na konfigurowanie każdego stanowiska czy instalacje oprogramowania na każdym komputerze. Wszystkie te czynności wykonywane są jednorazowo na serwerze za pomocą kilku kliknięć, a po chwili każdy uczeń na swoim stanowisku może korzystać z nowo zainstalowanego programu na serwerze.

Pracownia komputerowa – cena i koszt utrzymania

Pracownia terminalowa to też zdecydowanie mniejszy wydatek dla szkoły. Można przyjąć że koszt pracowni terminalowej jest około 1/3 niższy w porównaniu do wyposażenia pracowni informatycznej zbudowanej w oparciu o komputery stacjonarne czy laptopy. Dodatkowe oszczędności wynikają z mniejszego zapotrzebowania na prąd. Terminal komputerowy pobiera około 90% mniej prądu niż komputer stacjonarny. Nie słyszymy dziesiątek komputerowych wiatraków, dzięki temu lekcje informatyki mogą być przeprowadzane bez dodatkowego hałasu. Cena wyposażenia sali w pracownię terminalową uzależniona jest w głównej mierze od ilości stanowisk oraz dodatkowego wyposażenia na jakie można się zdecydować podczas  konfigurowania oferty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować ją tak, aby służyła jako pracownia językowa.

Bezpieczeństwo danych w szkolnej pracowni terminalowej

Terminal komputerowy MCT zRDP405 nie posiada klasycznego systemu operacyjnego (posiada jedynie dedykowane oprogramowanie układowe producenta - tzw. firmware), przez co urządzenia są całkowicie odporne na działanie wirusów czy złośliwego oprogramowania. korzystanie z Network Level Autentication (NLA) oraz certyfikatów.

 

 

Prosta obsługa

Dzięki minimalnemu nakładowi pracy potrzebnemu do zarządzania środowiskiem terminalowych, Administrator pracowni oszczędza sporo czasu potrzebnego na instalację i konfigurację oprogramowania. Wszystko sprowadza się do zarządzania serwerem usług terminalowych.

Zalety wykorzystania pracowni terminalowej w szkole

- cena – niższy koszt zakupu i utrzymania,

- łatwe zarządzanie – całą pracownią komputerową zarządza się za pomocą jednego serwera,

- ergonomia pracy – wyposażenie pracowni komputerowej w skutkuje zaoszczędzeniem powierzchni. Dodatkowo terminale nie generują żadnego hałasu oraz nie wydzielają ciepła co bezpośrednio wpływa na komfort pracy w sali,

- niższy pobór prądu – jeden terminal komputerowy do pracy potrzebuje jedynie około 5W,

- uproszczona administracja – wszystkimi profilami użytkowników można zarządzać z poziomu jednego serwera,

- bezpieczeństwo danych - środowisko terminalowe zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych.